Увеличаване Екстремно високообротната екзопланета - художествено представяне. Credit: ESO L. Calçada/N. Risinger (skysurvey.org)
Подобни измервания са първите по рода си в историята на астрономията, а изследваната планета е "Beta Pictoris b". Откритието е, че тя се върти много бързо - нейният ден е с продължителност само осем часа. Това е много по-бързо отколкото всяка планета в Слънчевата система. С тази скорост нейният екватор се движи с почти 100 000 километра в час!
Екзопланетата обикаля звездата "Beta Pictoris", която може да се види и с невъоръжено око в южното съзвездие "Pictoris". Разстоянието до нея е 63 светлинни години и нейната планета е открита преди шест години. Освен това "Вeta Pictoris b", е и една от първите екзопланети, които са пряко заснети.
Новото откритие е направено с помощта на инструмента "CRIRES", монтиран на VLT. Скоростта на екваториалното въртене е почти 100 000 километра в час. За сравнение, екватора на Юпитер се върти със скорост от около 47 000 км в час, а земния само 1700 km за час. "Вeta Pictoris b" също е повече от 16 пъти по-голяма и 3000 пъти по-масивна от Земята.
Според астрономите, не е известно защо някои планети се въртят бързо, а други по-бавно. Но това първо измерване показва, че тенденцията която се наблюдава в Слънчевата система - по-масивните планети да се въртят по-бързо, важи и за екзопланетите. Това трябва да е някаква универсална последица от начина, по който се формират планетите.
"Вeta Pictoris b" е много млада планета, нейната възраст е само около 20 милиона години. С течение на времето, очакванията са, тя да се охлади и свие, което ще я застави да се върти още по-бързо. От друга страна, други процеси могат да променят спина на планетата. Пример за това е Земята, която се забавя поради приливните взаимодействия с Луната.
Астрономите са използвали точна техника, наречена "високо дисперсионна спектроскопия" при която разделят светлината на съставните и цветове. След това идва на помощ ефектът на Доплер, който изглежда е универсалният скоростомер във Вселената. С него се измерват скоростта на движение на различните части на планетата, които не се дължат само на околоостното въртени, но и на различните атмосферни структури - облаци, вихри...
Тази техника също вече е използвана за да се картографират повърхностите на няколко звезди, дори и на едно кафяво джудже. Точното определяне скоростта на въртене на планетата означава, че в бъдеще ще бъде възможно да се направи глобална карта на нейната видима повърхност, която ще показва облаци и големи бури.
Върхът обаче ще бъде, когато заработи "Екстремно големия телескоп" на ESO. Тогава, с техниката ще се изследват много по-голям брой екзопланети, а техните повърхности ще се появят с повече подробности.
Увеличаване Първите шестоъгълни сегменти за основното огледало на ELT вече са успешно излети в специално изработените...
Увеличаване Това изображение от "MUSE" показва движението на газа в галактиката "ESO 137-001". Движе...
Увеличаване Credit:ESO Това блестящо кълбо е южната планетарна мъглявина "Олн" и то е с диаметър почти ч...
Увеличаване Това изображение показва Новата "Centauri 2013" през юли 2015 год.. Тя е най-ярката звезда в центъ...
Увеличаване Тази сложна картина показва как изглежда една типична галактика при различни дължини на вълните. Астрономите...
Увеличаване Тази просторна гледка от Хъбъл, разкрива богатото галактическото струпване "Abell 1689". Огромната...
Увеличаване Гигантската елиптична галактика "Месие 87". Credit: Chris Mihos Нови наблюдения с "Много...
Увеличаване Това изображение е оцветена версия на едно от първите MATISSE интерферометрични наблюдения на Сириус, ком...
Увеличаване Звездният клъстер "Месие 47". Credit: ESO Това е красивият звезден куп "Месие 47" и т...