увеличаване Тази диаграма показва период от 100 милиона години - от времето на изхвърлянето на облака и повторното му завръщане. Credit: NASA, ESA
Въпреки че е невидима тази структура е добре известна на астрономите, още от 60-те години на миналия век. Астрономите смятат, че този облак е изхвърлен от Млечния път преди около 70 милиона години и сега той е в процес на повторно падане върху галактиката.
Нови наблюдения от Хъбъл показват, че облакът ще навлезе в пределите на Млечния път след около 30 милиона години. Скоростта на катастрофата ще бъде около 1 милион км за час и най-общо ще бъде доста зрелищно. Освен всеобщите сияния, там ще се образуват множество нови звезди - оценките са, че облакът съдържа достатъчно газ, за до се формират около 2 милиона слънца.
Това е пример, как нашата галактика се променя с течение на времето. Млечният път е много активно място, където газ може да бъде изхвърлен от едно място и след това да се върне обратно в друго.
Формата на облака наподобява на комета, която обаче е дълга около 11 000 светлинни години и е 2500 светлинни години широка. Ако тази структура можеше да се види във видима светлина, тя щеше се простира на небето с диаметър около 30 пъти по-голям, от размера на пълната луна.
Астрономите дълго време са смятали, че неговия произход може да е от неуспешна и беззвездна галактика, или да е просто газ, идващ от междугалактическото пространство. Но и при двата сценария, облакът ще съдържа основно водород и хелий и никакви по-тежки елементи, които се образуват в звездите, които очевидно липсват.
Хъбъл е успял за първи път да измери химическия състав на облака и по-специално съдържанието на сяра, който елемент се формира само в ядрата на звездите и никъде другаде.
Откритието е, че облакът е толкова богат на сяра, колкото са и външните региони на Млечния път - около 40 000 светлинни години от центъра на галактиката (и около 15 000 светлинни години по-далеч от Слънцето и Слънчевата система). Това означава, че облакът всъщност представлява изгорял материал от звезди. Изглежда, че структурата по някакви причини е била изхвърлена от Млечния път и сега се завръща обратно.
Естественият въпрос тогава е, какво бедствено събитие би могло да катапултира толкова материя от Млечния път и как галактиката е останала непокътната? Може би някакъв екзотичен обект, като буца тъмната материя например, е преминала през диска на нашата галактика и е изхвърлила материята. Но дори и тогава, смущенията които би оказала върху орбитите на звездите ще са изкрящо видими и днес, само след 70 милиона години. Астрономите се надяват, че бъдещите изследвания ще помогнат да се реши пъзелът.
Покрайнините на слънчевата система е населена с огромен брой отломки, които принадлежат към класа на така наречените тра...
УвеличаванеТова изображение е от Хъбъл и то показва голямото галактическо струпване "Abell 3827". Странните си...
Увеличаване Артистична интерпретация на горещия супер-Юпитер и неговата далечна и бледа звезда. Credit: NASA, ESA Тов...
Увеличаване Това е масивния клъстер от галактики "SpARCS1049 + 56" заснет в множество дължини на вълните от Хъ...
Хъбъл откри четвърта луна в системата на Плутон! Астрономите с помощта на Хъбъл са открили четвърта луната около леде...
Честита нова 2013-та година. Новата година вече е факт и ние можем да си пожелаем да ни донесе здраве и много успехи...
Увеличаване Credits NASA, ESA През лятото на 1054 година китайските астрономи са наблюдавали новопоявила се "...
Увеличаване Това съставно изображение показва водната пара извираща от долният ляв край на диска на Европа. Водата е...
Елиптичните галактики някога са били смятани за стари звездни градове, чиито звездни обитатели са били в разцвета на сил...